Terapia manualna

Ciągle się pojawia – w nazwie firmy (Agnieszka Kwapisiewicz Terapia Manualna), w ofercie (zabieg terapii manualnej), w prawie każdym wpisie jako cudowna metoda przynosząca ulgę tak wielu osobom.

Terapia manualna – czyli co to właściwie jest i na czym polega

Ojciec terapii manualnej – Karl Lewit – nazywa ją „bezkrwawą chirurgią narządu ruchu”. Terapia manualna polega na bezpośredniej pracy na stawach i mięśniach.

Jak taka praca wygląda? Jako, że głównym celem terapii manualnej jest przywrócenie ruchomości w poszczególnych stawach to staramy się te stawy po prostu rozruszać.

Często zaczynanie pytaniem: „Ale przecież ruszam tym stawem to po co mamy przywracać mu ruchomość, skoro ona wcale nie zniknęła?” Odpowiadam: „Okej ruszasz stawem, ale czy ten ruch jest płynny i maksymalny? Czy nie boli? Czy nie czujesz jakiejś blokady?” I wtedy nagle jest olśnienie, że faktycznie gdzieś tutaj coś jest nie tak.

Żeby staw funkcjonował prawidłowo, żadne kości czy kosteczki wchodzące w jego skład nie mogą być zablokowane względem siebie, to znaczy, że w każdej płaszczyźnie musi być ruch – w niektórych płaszczyznach mniejszy w innych większy, ale musi być.

Jak odblokować zablokowane stawy?

Najpierw dobrze jest rozluźnić mięśnie okalające staw. Tutaj niezawodne są: masaż, klawiterapia czy bańka chińska. Następnie powtarzając rytmiczne ruchy przesuwania bądź pociągania kości względem siebie zwiększamy zakres ruchu w stawie. Wszystko to robimy nie przekraczając granicy zakresu fizjologicznego danego stawu. Natomiast kiedy płynnymi i dokładnymi ruchami doprowadzimy do przekroczenia fizjologicznej granicy słyszymy charakterystyczny „trzask”, który mówi o tym, że staw został odblokowany.

Reakcje łańcuchowe

Przy okazji warto przypomnieć, że nie zawsze problem występuje tam gdzie nas boli. Bardzo często jest tak, że bolące miejsce jest efektem zablokowania sąsiedniego stawu i na przykład bolący bark odpuści w momencie gdy odblokujemy łokieć.

Więcej o „reakcjach łańcuchowych” przeczytasz tutaj.

Skuteczność terapii manualnej

Prawidłowo wykonany zabieg terapii manualnej sprawi, że niemal od razu odczujesz znaczną poprawę, poczujesz, że mięśnie są rozluźnione, a wcześniejsze dolegliwości powoli odejdą w niepamięć. Fakt, możesz być trochę obolały, ale w stawach będziesz czuł luz. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że każdy z nas jest inny. W związku z tym każdy będzie odczuwał wszystko na swój sposób i może się to trochę różnić od odczuć drugiej osoby.

Agnieszka Kwapisiewicz

Comments

  1. Ciekawy artykuł. Ja mam często problemy z mięśniami w okolicy karku i barku. Częste bolesne skurcze i kilka dni z głowy. Przekonałaś mnie, że warto na taką terapie się udać.

  2. Dzięki zabiegom, jakim poddała mnie Agnieszka – klawikoterapia, masaże, ćwiczenia – rehabilitacja mojej złamanej nogi była znacznie przyspieszona i z pełnym sukcesem 😁 Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.