Staw ramienny, łokieć, nadgarstek czyli dobrze Wam znane trio.

Tą trójkę omówimy razem. Dlaczego? Jak sami zauważyliście większość dolegliwości związanych z którymś z tym trzech stawów mija lub znacznie się zmniejsza kiedy porządnie „przerobimy” okolice łopatki , szczególnie mięśnie równoległoboczne, mięsień czworoboczny, mięśnie stożka rotatorów (podłopatkowy, podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy i obły mniejszy) oraz mięsień naramienny. Oczywiście są takie dolegliwości, przy których będziemy się skupiać na konkretnych stawach, ale o tym później.

Przeciążenie obręczy barkowej

99,9% czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, wykonujemy mając tzw. zamkniętą klatkę piersiową – ręce razem z barkami znajdują się z przodu, co powoduje przykurcze mięśni znajdujących się z przodu i nadmierną pracę ciągle rozciągniętych mięśni „tylnych”.

Jak już doskonale wiecie wszystko co dzieje się w naszym ciele nie dzieje się tylko w określonym miejscu, ale oddziałuje na cały organizm (reakcje łańcuchowe, o których możecie poczytać tutaj). Nadmierne spięcie powoduje zaburzenia ukrwienia i unerwienia, na dłuższą metę powoduje zaburzenia ustawienia układu kostnego , a co za tym idzie zaburzenia mięśniowe w kolejnych okolicach.

Ostatnimi czasy lockdown i praca zdalna spowodowały, że jeszcze mniej się ruszamy i dużo więcej czasu spędzamy siedząc przed komputerem – stąd plaga dolegliwości związanych z obręczą barkową oraz pogłębienie już wcześniej występujących wad postawy czy innych dolegliwości.

Trochę anatomii

Staw ramienny

Jeden z największych i najbardziej ruchomych stawów w naszym organizmie. Niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całej kończyny górnej. Kontuzje tego stawu bardzo często powodują wyłączenie CAŁEJ kończyny z wykonywania czynności dnia codziennego.

Zbudowany jest z głowy kości ramiennej oraz wydrążenia stawowego (panewki) łopatki. Sam staw nie jest wzmocniony więzadłowo! a od uszkodzeń chronią go mięśnie – stąd tak ważne jest aby utrzymywać je w dobrej kondycji.

Staw łokciowy

Zbudowany z trzech kości – ramiennej, łokciowej i promieniowej. Do prawidłowego funkcjonowania stawu niezbędna jest ruchomość wszystkich kości względem siebie. Dysfunkcja połączenia miedzy dwiema kośćmi rzutuje na pracę całego stawu.

Staw nadgarstkowy

Sam nadgarstek składa się z ośmiu kosteczek ułożonych w dwóch rzędach. Rząd bliższy łączy się z przedramieniem (kość promieniowa), a rząd dalszy z dłonią (kości śródręcza). Tak jak w przypadku każdego innego stawu do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest ruchomość każdej kosteczki względem kosteczki sąsiadującej. Stąd Wasze ulubione trzeszczenie w stawach – trzeba odblokować ruch między poszczególnymi kosteczkami.

Popularne łokcie tenisistów i golfistów

Bóle okolicy stawu łokciowego w większości przypadków błędnie uznawane są za tzw łokieć tenisisty lub łokieć golfisty (entezopatie, czyli zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przyczepów mięśni). Dlaczego błędnie? Tego nie wiem, ale większość osób, które do mnie trafiają z taką diagnozą ma po prostu zbyt mocno spięte mięśnie przedramienia. Porządne rozmasowanie, sesja z klawikami, zmiana nawyków i po problemie 😉

Cieśń nadgarstka

Zaraz po rwie kulszowej, zespół cieśni nadgarstka jest moją ulubioną diagnozą. Dlaczego? Zazwyczaj trafiacie do mnie twierdząc, że jestem Waszą ostatnią deską ratunku, macie nadzieję, że może jednak uda się uciec od zabiegu. No i w większości przypadków dobrze wybieracie 😉 Po sklawikowaniu odpowiednich punktów i po lekkim „trzeszczeniu” nadgarstka nagle okazuje się, że dolegliwości znikają i zabieg wcale nie jest konieczny.

W przypadku objawów bardzo podobnych do zespołu cieśni nadgarstka, najczęstszą przyczyną jest standardowo nadmierne napięcie mięśni, w tym przypadku mięśni przedramienia i mięśni dłoni oraz zablokowanie stawu łączącego pierwszą kość śródręcza z nadgarstkiem (dla ułatwienia – jest to nasz kciuk).

Ot cała tajemnica 😉

Pamiętajcie, nigdy nie trzymajcie się kurczowo jednej diagnozy! Pytajcie i szukajcie rozwiązań.

Masz pytania? Napisz! -> kontakt@agakwapisiewicz.pl

Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszam!

Agnieszka Kwapisiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.