Cały czas zadajecie mi pytanie „Jak to jest z tym basenem? Jest wskazane pływanie przy moich dolegliwościach, czy nie?”
Pływanie jest aktywnością, którą polecam na prawie każdą dolegliwość. Należy tylko pamiętać, że samo pójście na basen to nie wszystko, trzeba do tego podejść umiejętnie i z głową.
Skoliozy i boczne skrzywienia kręgosłupa
Pływamy głównie symetrycznie:
- Stylem klasycznym = żabką
- Stylem motylkowym = delfinem
Dlaczego? Żeby równomiernie wzmacniać poszczególne partie mięśni. ALE pamiętamy, że samo pływanie nie wystarczy. Przy skoliozach i bocznych skrzywieniach kręgosłupa mięśnie po jednej stronie są bardziej rozciągnięte, a po drugiej bardziej spięte. Dlatego KONIECZNE jest systematyczne wzmacnianie mięśni rozciągniętych oraz rozciąganie i rozluźnianie mięśni spiętych. Jeżeli będziemy o tym pamiętać to basen będzie doskonałym uzupełnieniem naszych działań, a upragniony efekt terapeutyczny pojawi się szybciej.
Nadmierna kifoza i/lub lordoza
Pływamy głównie niesymetrycznie:
- Stylem grzbietowym
- Stylem dowolnym (kraulem) – pilnujemy żeby brać oddech na dwie strony, żeby wszystkie mięśnie pracowały po równo.
W przypadku nadmiernej kifozy piersiowej (garbika) najbardziej wskazany jest styl grzbietowy (kraul na plecach). Krążenie rąk w tył „otwiera” klatkę piersiową wymuszając tym samym zmniejszenie garbika. Dodatkowo utrzymanie bioder w prawidłowej pozycji (w linii prostej) sprawia, że dolna część pleców (lordoza lędźwiowa) ustawiona jest prawidłowo.
Oczywiście tak jak w przypadku skolioz i bocznych skrzywień kręgosłupa w przypadku nadmiernej kifozy czy lordozy basen jest tylko doskonałym dodatkiem. Aby uzyskać najlepszy efekt w tym przypadku powinniśmy szczególnie popracować nad mięśniami głębokimi (joga czy pilates).
Warto zapamiętać
Jak przy każdej dolegliwości tak samo w przypadku skrzywień kręgosłupa najważniejszy jest umiar i systematyka. Wskazane są odpowiednio dobrane zabiegi terapii manualnej (przy zaawansowanych, wieloletnich skrzywieniach – będzie to seria zabiegów). Nie zaszkodzi również stosowanie aplikatorów wieloigłowych oraz rollerów.
Jeżeli już zdecydujecie się na basen, najlepiej będzie jeżeli skonsultujecie się ze mną czy innym terapeutą, aby wskazał Wam na co zwracać uwagę podczas pływania określonym stylem oraz rozpisał odpowiednie ćwiczenia, które powinniście wykonywać w wodzie.
A najlepiej – jak zwykle 😉 – nie dopuścić do takich sytuacji.
Agnieszka Kwapisiewicz