Nadgarstek – najczęstsze dolegliwości

Ból, drętwienie, zaburzenia czucia… w obrębie dłoni i nadgarstka. Są to problemy, które dotyczą głównie:

  • informatyków / programistów (osób pracujących przy komputerze)
  • fryzjerów
  • stylistów paznokci
  • muzyków
  • osób wykonujących precyzyjne prace manualne
  • osób pracujących siłowo

Mechanizm powstania dolegliwości

Precyzyjne ruchy dłońmi, długotrwałe ustawienie dłoni w jednej pozycji, prace siłowe wywołują nadmierne napięcie mięśni w obrębie nadgarstków, śródręcza i palców. Jak już wiemy nadmierne napięcie mięśniowe jest początkiem do powstania reakcji łańcuchowej, czyli ciągnie za sobą szereg składowych naszej dolegliwości.

Nadmierne napięcie mięśniowe dłoni szybko prowadzi do ograniczenia ruchomości w nadgarstku czy nawet zablokowania w poszczególnych stawach nadgarstka.

Nasz nadgarstek składa się z AŻ! 15 kości, aby mógł prawidłowo funkcjonować każda z tych kości musi być ruchoma względem swoich sąsiadów. Nie jest to duży zakres ruchu, ale jego brak powoduje dolegliwości bólowe.

Drętwienie, zaburzenia czucia – czyli dolegliwości neurologiczne. Nadmierne napięcie może prowadzić do ucisku na nerwy – które przebiegają przez i tak już wąski kanał nadgarstka – a co za tym idzie do zaburzenia przewodnictwa i stąd powyższe dolegliwości.

Oczywiście istnieje szansa, że wszystkie powyższe problemy mogą być spowodowane przewlekłym problemem z łokciem, barkiem czy nawet odcinkiem szyjnym kręgosłupa, ale to już wykaże diagnostyka, bądź wyeliminuje zastosowanie odpowiedniej terapii.

Jak sobie z tym poradzić?

Odpowiednio wcześnie zastosowana terapia już po pierwszym zabiegu przyniesie ulgę, ale im dłużej będziemy z nią zwlekać tym więcej zabiegów nas czeka. Z problemami z nadgarstkiem świetnie radzą sobie klawiki w połączeniu z bezpośrednią pracą na stawach.

Jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka lub już po serii zabiegów to niezastąpiona jest PROFILAKTYKA:

Pamiętaj! Zgodnie z działaniem reakcji łańcuchowych, zaniedbanie dolegliwości nadgarstka będzie prowadziło do dalszych problemów – z łokciem, następnie z barkiem i tak dalej…

Agnieszka Kwapisiewicz

Comments

  1. Na szczęście nie mam takich dolegliwości ale pamiętam jak bardzo podobało mi się jak poszłam na masaż I dłonie też miałam masowane. Często o nich zapominamy a warto dbać tak jak o całe ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.