Masaż tajski

Trochę historii

Masaż tajski wywodzi się z połączenia medycyny ajurwedyjskiej (staroindyjskiej) oraz jogi. Według legendy jego korzenie sięgają 500 r.p.n.e, a zapoczątkowany został przez Shivagokomarpaj’a, który miał być osobistym lekarzem Buddy.

Przez te wszystkie lata masaż tajski ewoluował i tworzyły się jego różne odmiany, które przekazywane z pokolenia na pokolenie jako lekarstwo na większość schorzeń, przetrwały aż do dzisiejszych czasów.

Obecnie na całym świecie istnieje wiele szkół masażu tajskiego, które prześcigają się atrakcyjnością ofert. Warto jednak wziąć pod uwagę, że tradycyjny masaż tajski to nie jest coś czego nauczymy się w dwa dni. Osobiście uczestniczyłam w miesięcznym kursie w Thai Massage School Shivagakomarpaj & Old Medicine Hospital w Chiang Mai na północy Tajlandii i uważam, że dwa tygodnie to jest minimum aby nauczyć się relaksacyjnego masażu tajskiego (pozostałe dwa tygodnie poświęcone były na naukę masażu stemplami ziołowymi, terapii ogniem oraz uzupełnienie relaksacyjnego masażu o elementy lecznicze i te związane z energetyką naszego ciała – czyli takie dodatki). Zainteresowanym osobom zdecydowanie polecam 😉

Co wyróżnia tradycyjny masaż tajski

Masaż tajski jest to swego rodzaju rytuał. Każdy zabieg rozpoczyna się od umycia rąk i stóp – zarówno przez terapeutę jak i osobę masowaną. Następnie terapeuta odmawia krótką modlitwę, która ma na celu zaproszenie ducha i energii Shivagakomarpaj’a, aby uczestniczył a danym zabiegu. Polega ona na trzykrotnym powtórzeniu tego samego zdania.

„Ohm Na Mo Shi Va Ko
Ohm Na Mo Shi Va Ko
Ohm Na Mo Shi Va Ko”

Na koniec masażu również odmawiana jest modlitwa, w której prosimy o uzdrowienie i najlepsze łaski dla osoby masowanej.

„Na Ah Na Wa Ro Kaa Pa Ya Ti Wi Nas Santi
Na Ah Na Wa Ro Kaa Pa Ya Ti Wi Nas Santi
Na Ah Na Wa Ro Kaa Pa Ya Ti Wi Nas Santi
Sa Tu No Pan Te”

Kolejną rzeczą, którą wyróżnia tradycyjny masaż tajski jest sposób wykonywania. Kiedy słyszymy słowo masaż od razu mamy w głowie wyobrażenie, że leżymy na specjalnym stole, a masażysta wykonuje przeróżne ruchy głaskania, rozcierania czy lekkiego ugniatania naszego ciała. Natomiast w masażu tajskim już miejsce jego wykonywania jest zupełnie inne – taki masaż wykonujemy na materacu rozłożonym na podłodze.

No i w końcu sposób wykonywania takiego masażu. Tajowie mówią o nim „joga dla leniwych” i faktycznie jest w tym dużo racji. Masażysta podczas wykonywania masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem, używając dłoni, kciuków, łokci, przedramion, a także stóp. Osoba masowana podczas masażu przekładana jest na wiele różnych ułożeń, które wywodzą się z pięciu zasadniczych postaw jogi: leżenia przodem, tyłem, bokiem oraz postawy siedzącej. W trakcie pełnej sesji masażu (trwającej 1,5-2 godzin) masażysta w sposób rytmiczny uciska i rozciąga całe ciało zaczynając od „wyciągania” palców, a kończąc na układaniu osoby masowanej w różnych powyginanych i rozciągających pozycjach.

Jedna z technik rozciągających
Masaż twarzy
Kolejna technika rozciągająca
Tak wyglądały nasze podręczniki
A tak wygląda masażysta z perspektywy osoby masowanej 😉

Rodzaje masażu tajskiego

Tradycyjny masaż tajski – opisany powyżej

Masaż stemplami ziołowymi, więcej o nim przeczytasz w moim wcześniejszym poście tutaj.

Masaż olejowy – wykonywany z użyciem aromatycznych olejów. Ma on na celu usprawnienie układu odpornościowego i nerwowego oraz przyspieszenie wydalania nadmiaru wody z organizmu poprzez stymulowanie porów skórnych.

Agnieszka Kwapisiewicz

Comments

  1. To że nie miałaś do czynienia z jogą nie wpłynie na odczucia po masażu 😉 ale na pewno musisz się nastawić na intensywny masaż z elementami rozciągania 😉 warto jednak pójść do kogoś godnego polecenia ponieważ nieprawidłowo wykonany masaż tajski może przynieść więcej szkody niż pożytku.

   Pozdrawiam 🙂

 1. Uwielbiam! Sama bylam w Tajlandii i tez w Chang mai, ale dopiero teraz mysle sobie ze chetnie bym zrobila taki kurs. Moge go tez zrobic osoby bez kazdego przygotowania?

  1. Mogą jednak będą musiały włożyć dużo więcej pracy. Podstawy anatomii i fizjologii oraz pojęcie o masażu czy pracy z ciałem mocno ułatwiają naukę.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.